25 Ocak 2010 Pazartesi

Küçük domuzcuk Piggy, sokak kedisi ve saç bandıKüçük domuzcuğun bir de çok şeker kuyruğu var ama resimde malesef göremiyoruz. Yanındaki pisicik kuyruk ve kulaklar hariç tek parça olarak örüldü. Saç bandı ise yapımı çok basit ve bir o kadar tatlı.
İşte Saç Bandının yapılışı:
141 adet zincir çekerek başlıyoruz. 2. zincire (tığa göre)ve sonraki 29 zincirin üzerine sık iğne geçiyoruz sonra 80 zincir çekip ve önceden çekmiş olduğumuz zincirin 30. ilmeğinden itibaren sık iğne yapıyoruz. Sonuna geldiğimizde 1 zincir çekip dönüyoruz.
İlk 30 sık iğnenin üzerine sık iğne geçiyoruz ve yine 80 zincir çekiyoruz. Bir önceki sıranın 30. zincirinden itibaren sık iğne yapıyoruz ve iki ucu birbirine dikiyoruz.

Bütün olarak başlayan ve sonra 3 şerite ayrılan bir saç bandı elde ediyoruz. Saçta çok şık duruyor. Bu üç bandı ben bir çiçek ile tutturdum fakat istenirse bu haliyle de kullanılabilir. Gelelim çiçeğimize;

Çiçek:

6 sık iğne çekip başlangıçtaki sık iğneye batarak bir çember oluşturuyoruz. Sonra bu halkanın içine önce 3 zincir (1 trabzan) ve 15 trabzan yapıyoruz. Sonra başlangıçta 3 zincirin tepesine batıyoruz--> 16 trabzan oldu
3 zincir çekiyoruz aynı yere bir trabzan sonraki her trabzanın üzerine 2 trabzan yaparak arttırıyoruz. ve yine baştaki üç zincire batıyoruz.
4 zincir, sonraki iki ilmeği atlıyoruz sonraki ilmeğe sık iğne yapıyoruz bu şekilde bir tur dönüyoruz ve baştaki 4 zincire batıyoruz.
Bir önceki satırdaki her bir 4 zincirlik boşluğa 7 trabzan yapıyoruz ve sık iğnelerin üzerine sık iğne geçiyoruz. Bu şekilde çiçeğimiz de tamamlanıyor.

Yazıldığı kadar zor değil gerçekten çok basit ve denemeye değer bir saç bandı. Umarım beğenirsiniz.

0 yorum:

Template by:
Free Blog Templates