27 Nisan 2009 Pazartesi

Meyveli Kek Yapımı


Meyveli KeK^.^

Kek için malzemeler;

- 3 yumurta

-1 su bardağı portakal suyu

-1 adet limon kabuğu rendesi (isteyen portakal kabuğu da rendeleyebilir, ben kokusu için limonu tercih ediyorum, hatta resimdeki keki yaparken yarım limon suyu da ekledim tarife)

-1 su bardağı toz şeker

-1 su bardağı sıvı yağ

-2,5 su bardağı un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya (ben bu sefer 2 paket kullandım, yumurta kokusu hiç kalmadı)

- iki avuç kadar kuru üzüm

- bir paket (yaklaşık iki su bardağı) meyve kurusu (aktarlarda bulunuyor, biraz pahalıca)- kullanmadan önce yumuşayana kadar kadar suda bekletilmesini tavsiye ederim, yoksa kekin içerisinde sert gelebilirler.

-1 avuç dövülmüş ceviz içi

Yapılışı:

Derin bir kapta 3 yumurta kırılır, yumurtalara 1 su bardağı toz şeker ilave edilerek karışım beyazlaşana kadar çırpılır, daha sonra sıvı yağ ve portakal suyu ilave edilerek tekrar çırpılır, un, kabartma tozu ve vanilyada bu karışıma eklenerek karıştırmaya devam edilir. Ceviz içi, kuru üzüm ve meyveler(rende limon kabuğu dahil) kek hamuruna karıştırılır. Kalıba dökülür ve 150 C fırına verilir. Yaklaşık 45 dakika kadar sonra kek pişmiş olacaktır. İlk 20 dakikadan sonra istenirse bir bıçak yada kürdan keke batırılıp, kalıntı kalıp kalmadığına bakılarak kekin pişip pişmediği kontrol edilir. Sonra kekimiz afiyetle yenir.myspace layout codes

myspace layoutFruitCake:

ingredients;

-3 eggs

-1 glass of orange juice

-Grated lemon peel (1 lemon, you may also mix it's juice with the orange juice)

-1 glass of granulated sugar

-1 glass of vegetable oil

-2,5 glasses of flour

-a packet of baking powder

-2 packets of powdered vanilla ( you may use a packet of vanilla but i prefer 2 packets because it smells better this way!)

-a handle of raisins

-approximately 2 glasses of dried fruits (before using them,you should steep them in the water untill they soften otherwise they may be though in the cake)

-a handle of wrouht inner walnut

Preparing:

Crack 3 eggs into a deep big bowl, then add the sugar and stir them by a mixer till the mix is white. And then add the oil and orange juice and keep on stirring. Now add the flour, baking powder and powdered vanilla and continue stirring. Now you have the cake mix. Add the raisins, walnut and dried fruits, stir them well. Then put the cake mix into the cake mould. Bake it in the 145 C heated oven for about 45 minutes. You may guess if it is baked or not by using a knife. If it is baked then you will see nothing on the knife after jabbing it on the cake. But do not use this mothod before the first 20 minutes because opening the oven lid may affect the uprising;)

good appetite

1 yorum:

Betül dedi ki...

merhaba, hayırlı olsun bloğunuz, listeme ekliyorum.:)

Template by:
Free Blog Templates