15 Temmuz 2009 Çarşamba

Baykuşlu kitap ayracı
Bir koşuşturmadır gidiyor aslında yaptığım pek bişi yok ama nedense blogu güncelleyemedim uzun zamandır. Bu baykuşlu kitap ayracını da yapalı haftalar oldu ama bugün yayınlayabildim ancak.

25 Haziran 2009 Perşembe

Lotus Çiçeğim

En sevdiğim çiçeklerden olan Lotus'u örmek istemekteydim ne zamandır. Sonunda elim değdi ve kendime bir adet lotus şeklinde mumluk bir adette kalemlik yaptım. Kalemliğin iskeleti için pet şişe kullandım.

23 Haziran 2009 Salı

Free Tibet


9 Haziran 2009 Salı

Su aygırı motifli kavanoz kaplamam

Evdeki boşalan salça kavanozuna biraz makyaj yapayım dedim sonuç resimdeki gibi oldu. Yapılışı oldukça basit, tabanına göre 2 zincir çekip 2. zincirin içine 7 sık iğne yaptım, sonraki sırada sık iğne sayısını iki katına çıkardım sonraki sıralarda bir sık iğne diğer ilmeğe 2 sık iğne, sonraki 2 ilmeğe birer sık iğne sonrakine 2 sık iğne diyerek istenilen taban boyutuna gelene kadar ördüm,  daha sonra sadece içteki ilmeklerden 3 sık iğne  bir azalt olarak bir sıra ördüm. Üstüne her sırada sık iğne geçerek istenilen boyuta gelince bitirdim. Kapağı da aynen ördüm, sonra süsledim:))

5 Haziran 2009 Cuma

Çilekli ve şeftalili Tartım
Vakit darlığı nedeni ile tarifini bugün yazamıyorum. En kısa zamanda güncelleyeceğim. Bir jöleli bir jölesiz halinin resimleri var bu seferlik jöle kullandım ama b
i dahaki seferi bilemiyorum:) Kelepçeli kek kalıbında yaptığım için kekinin şekli pek düzgün olmadı.

Mini mini su aygırı
Sabah elektriklerimizin kesik olması nedeniyle ortaya çıkan su aygırı:D

4 Haziran 2009 Perşembe

Tavşancık
Havanın kapalı oluşu yarım kalan işlerimi bitirmeme olanak sağladı sanırım. Bu zavallıcık haftalardır tek kulağı dikili vaziyette bekliyordu. Bugün tamamlandı anca:))

Mini Fok


Bu mini mini fok balığına Wiking biblolarımız ile poz verdirmek konusunda emin değildim gerçi ama onlar bir ekip, foka zarar vermezler diye düşündüm. Ne kadar acı, fokların başına gelenler yüzünden alakası bile olmayan şeyler bana hep o yavru fokların öldürmesi görüntülerini çağrıştırıyor. Yaşama saygı göstermek lazım...

Pattern:
Burun kısmından başlayarak örüyoruz.
1-İki zincir çekip, tığa göre 2. zincire 6 adet sık iğne yapıyoruz
2-bir sık iğne, sonraki sık iğneye 2 sık iğne yapıyoruz - 9 sık iğne
3-bir sık iğneyi atlıyoruz, bir sık iğne yapıyoruz --> 4 sefer
sık iğne, dolamadan çekerek birleştiriyoruz - 5 sık iğne oluyor ve doldurmaya başlıyoruz.
4-bir sonraki sık iğneye 2 sık iğne, sık iğne, *4 zincir, tığa göre üçüncü zincire dolamadan batıp çıkıyoruz, bir sonraki sık iğnenin üzerine yine dolamadan batıp çıkıp sık iğne yapıyoruz*, bir sonraki sık iğnenin üzerine 2 sık iğne yapıyoruz ve *'dan *'a kadar olan kısmı tekrar örüyoruz. diğer 2 sık iğnenin her birine 2 sık iğne yapıyoruz.
5-7-üç sıra sık iğne dönüyoruz
8- bir sık iğne bir eksiltme yapıp dolduruyoruz
9- bir sıra sık iğne dönüyoruz ve dolamadan batarak bağlıyoruz.
10-ilk 3 sık iğneye sık iğne yapıp 4 zincir çekiyoruz, * tığa göre 3. ve 4. zincirlere birer sık iğne yapıyoruz*, sonraki 2 sık iğnenin her birine sık iğne yapıyoruz, 4 zincir çekip *'lı bölümü tekrar ediyoruz, dolamadan batıp çıkıyoruz, bir sık iğne atlayıp tekrar dolamadan batıp ipi koparıyoruz.

parkta gezen çirkin ördek yavruları
Annemlerden dönerken gördüğümüz yol kenarındaki yeşil alanda dolaşan iki kafadar. :))

Yummy Cupcake
Bir sürü yeni mutfak araç gereci ve yemek dergisi almıştım bu yakınlarda dolayısıyla içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tart-turta-cheesecake vs. yapma isteği var fakat haftasonunu bekliyorum. Ben de yenmeyen bir tatlı yapayım dedim ve işte karşınızda süslü püslü cupcake'im.

2 Haziran 2009 Salı

Tahinli ve fındık aromalı cupcake

Tahinli çörek yapmak istiyordum fakat son anda hem üşendim hemde çok fazla vaktim yoktu. Elimdeki pasta altı kapsüllerini de kullanmak istiyordum. Sonunda ortaya bu cupcakeler çıktı. Sonucun nasıl olacağını çok merak ediyordum fakat korktuğum gibi olmadı. Hem lezzetli hem de hafif oldular. Tavsiye ederim. 

Fırını 180 C' ye getirip ısıtın.

2 yumurta

1,5 su bardağı toz şeker

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağından biraz az tahin ( bir çay bardağı da koyabilirsiniz ama daha yoğun tahin tadı için bir su bardağını tavsiye ederim)

1 çay bardağı süt

3,5 su bardağı fındık aromalı kekun

1 paket vanilya 

üzeri için bir miktar susam

Yumurtalar ile şekeri bir kapta mikser ile iyice çırpıyoruz. Daha sonra sıvı yağ, tahin ve sütü ekleyip üzerlerine un ve vanilyayı eliyoruz. Hamuru iyice karıştırdıktan sonra pasta altı kapsüllerine her kapsüle  yaklaşık bir yemek kaşığı kadar hamuru paylaştırıp üzerlerine isteğe bağlı olarak susam serpiştirip fırına veriyoruz. Yaklaşık 30 - 40 dakika içerisinde kekler pişiyor. Ben fındıklı kekun kullandım o yüzden kabatma tozuna gerek kalmadı çünkü unun içerisinde vardı ama isteyen sade un kullanıp tarife bir paket kabartma tozu ekleyebilir. Afiyet Olsun.

Tospik Bardak Altlıklarım
Kaplumbuşumuz olduğundan beri kaplumbağa temalı şeyler yapmak için ayrı bir istek doğdu içime. Bu da bu çalışmalardan sonuncusu. Kaplumbağa bardak altlıkları. Yapılışı oldukça basit, hem çabuk hem kolay yapılıyor.

29 Mayıs 2009 Cuma

Bir fincan kahve...

Fincan yeni ama cupcake'i aylar önce yapmıştım. İçini lavanta ile doldurmuştum hala mis gibi kokuyor.

Yunus Balığı Pattern


Ben yunusumu mavi ve beyaz yünler ile ördüm. Gri - beyaz versiyonunun da gayet güzel olacağını düşünüyorum. Gelelim pattern'e:


Her seferinde yazmadım ama işimizi çevirerek ördüğümüz için her sıranın başında mutlaka bir zincir çekilecek.


Balığımızın karın kısmı: Beyaz yün ile iki zincir çekiyoruz.

1. sıra: tığımıza göre 2. zincire, 2 sık iğne yapıp, döndürüyoruz

2.-3. sıralar: 1 zincir çekip her bir sık iğneye sık iğne geçiyoruz

4.-5. sıralar: 1 zincir, ilk sık iğneye 2 sık iğne, sonraki sık iğneye bir sık iğne geçip döndürüyoruz (3 si oldu)

6. sırada bir baş bir de sondan birer arttırarak 5 sık iğne, daha sonra yine aynı şekilde 7 si ve 9 si olacak şekilde baş ve sondaki sık iğneleri arttırarak devam ediyoruz. 9 si elde ettikten sonra bir sıra sık iğne geçiyoruz ve sonraki sırada yine bir baştan bir sondan arttırarak 11 si'ye çıkıyoruz. 11 si'ye geçtikten sonra 16 sıra boyunca 11 si geçiyoruz. Daha sonra bir baştan bir de sondan eksilterek 9 si'ye düşüyoruz ve iki sıra sık iğne geçiyoruz (toplam 3 sıra 9 si olmuş olacak). Tekrar bir baş bir sondan eksilterek 7 si'ye düşerek, yine 2 sıra 7 si geçiyoruz. Bir baş bir sondan eksilterek 5 si'ye düşüyoruz ve 11 sıra 5 si örüyoruz. 11 sıra 5 si den sonra, yine her bir sık iğneye bir sık iğne gelecek şekilde geçip sonunda 9 zincir çekiyoruz.

Şimdi kuyruk kısmına geçtik;

tığa göre 2. zincire batıp dolamadan çekiyoruz, sonraki 2 zincire si geçiyoruz, bir sonraki zincire dolayıp batıp tek seferde çekiyoruz (Türkçe karşılığını bilmiyorum tam olarak ama Amerika'da HDC olarak adlandırılıyor.), daha sonraki 4 zincirin her birine bir dolayıp 2 seferde çıkararak trabzanlar yapılıyor. Bu şekilde kuyruğun bir yarısı tamamlanmış oldu. Daha sonraki 5 si'nin üzerine bir dolayıp 2 seferde çıkararak trabzanlar yapılıyor(Amerika'da DC denen olay). 9 zincir çekilip, dönüyoruzve tığa göre ikinci zincire batıp dolamadan çekiyoruz. Sonraki iki zincirin üstüne si geçiyoruz, bir sonraki zincire bir dolayıp tek seferde çekiyoruz ve sonraki 4 zincirin her birine bir dolayıp 2 seferde çıkararak trabzanlar yapılıyor, böylece kuyruğun diğer yarısı da bitti. Kuyruğa ilk başladığınız sıranın sonuna batıp dolamadan çekerek ilmeği sabitliyoruz ve ipi kesiyoruz.


Üst gövdeye geçtik; mavi yün ile 2 zincir çekiyoruz.

Yine tığa göre 2. zincirin üzerine 2 si yapıyoruz, dönüş için 1 zincir çekipher si'ye bir si geçiyoruz. 1 zincir, ilk sık iğneye 2 sık iğne, sonraki sık iğneye bir sık iğne geçip döndürüyoruz (3 si oldu). Yine bir zincir, ilk si'ye bir si, ortadaki si'ye 2 si, sondaki si'ye bir si yaparak 4 si elde ettik. Daha sonraki sıralarda baş ve sondaki sık iğnelere bir sık iğne aradaki sık iğnelerin her birine 2 si yaparak, 6si,10 si ve 18 si'ye çıktık. 18 si'ye çıkınca 3 sıra 18 si geçtik. Sonraki sırada ilk 8 sık iğneye sık iğne, sonra iki sık iğnenin her birine 2 si, ve son 8 sık iğneyede birer sık iğne geçtik, 20 si oldu. 5 sıra 20 si ördükten sonra, yine ilk ve son 8 sık iğneye birer sık iğne, ortadaki sık iğnelerin her birine 2 sık iğne geçerek 24 sık iğneye çıktık ve 3 sıra 24 sık iğne geçtik. Sonraki sırada, baş ve sondan birer sık iğne eksilterek (2 alıp tek sık iğneye düşürerek), ortadaki sık iğneleri normal ördük ve 22 si elde ettik. Aynı şekilde bir sıra daha yaparak 20 si'ye düştük. Bir sıra 20 si ördük. Bir baştan ve bir sondan eksilterek 18 si'ye düştük ve bir sıra 18 si geçtik. Daha sonra 16 si'ye düştük. 2 sıra 16 si geçtik. 14 si'ye düştük ve 1 sıra 14 si geçtik. Daha sonra 12 si ve 10 si'ye düştük. 2 sıra 10 si geçtik ve 8 si'ye düştük. 9 sıra 8 si geçtik ve 6 si'ye düştük. Sonraki sırada ilk 2 si'ye birer si, ortadaki 2 si'yi 1'e düşürüp, sonraki iki sık iğneye de birer sık iğne yapıp, 9 zincir çekiyoruz. Aynı alt gövdedeki kuyruk gibi kuyruğunu yapıyoruz. Üstteki yapılış ile birebir aynı. Daha sonra gözleri dikip, alt gövde ile üst gövdeyi birbirine dikiyoruz ve içini dolduruyoruz.

Yüzgeçlere geldik. İlk olarak sırtındaki yüzgecin yapılışı: (2 adet yapılacak) yüzgecin tabanını yapmaya başlıyoruz,

1.sıra: 9 zincir çekiyoruz. Tığa göre 2. zincire ve devamına sık iğne geçiyoruz (8 si ).

2. sıra: bir zincir, 8 si örüyoruz.

3. sıra: sıranın başında iki kez eksiltme yapıyoruz, kalan 4 si'yi si olarak örüyoruz(6 si).

4. sıra: ilk 4 si'yi si geçiyoruz sonra bir eksiltiyoruz (5 si).

5. sıra: bir eksilterek başlıyoruz sonraki 3 sık iğneye birer sık iğne geçiyoruz (4 si).

6. sıra: ilk iki si'ye birer si ve son si'de bir ei eksilterek 3si'ye düşüyoruz.

7. sıra: bir arttırarak başlıyoruz, sonraki iki sık iğneye birer sık iğne geçiyoruz. (4 si)

8. sıra: Bir eksilterek başlıyoruz, sonraki sık iğneye bir sık iğne ve sonda bir eksiltiyoruz (4 si)

9. sıra: bir arttırıyoruz, sonraki sık iğneye bir si, bir eksitiyoruz (4 si)

10. sıra: Bir eksiltiyoruz, si ve sonuncu si'ye 3 si yapıyoruz (5 si), kesiyoruz.

Bu şekilde iki parça örüyoruz ve birbirine dikiyoruz, içini çok az dolduruyoruz dik durması için ve gövdeye dikiyoruz.


Yan Yüzgeçler: (2 adet yapılacak): Bu sefer yüzgecin tepesinden başlıyoruz. 5 zincir çekiyoruz.

1.sıra: 2.zincire si yapıyoruz, sonraki 2 zincire si geçiyoruz ve diğer zincire 3 si yapıyoruz. Zincirin diğer tarafından devam ediyoruz, sonraki 3 zincirin her birine sık iğne yapıyoruz (10 si) bağlamıyoruz bu yüzden her sıranın başlangıcında bir işaret koyulmasında fayda var.

2. sıra: 1 zincir ve 10 si.

3. sıra: 1 zincir, ilk si'ye 2 si, sonraki 4 si'nin her birine sık iğne olacak şekilde turu tamamlıyoruz. (12 si)

4.-7. sıra: 1 zincir, 12 si.

8. sıra: 1 zincir, ilk sık iğneye 2 sık iğne, sonraki 5 sık iğneye birer sık iğne olacak şekilde turu tamamlıyoruz. (14 si)

9. sıra: 1 zincir, her sık iğneye bir sık iğne ve bitti. Yüzgeçlerini de takıyoruz ve nihayet yunusumuz hazır!!!


Amma uzunmuş yahu, yazması örmesinden daha zormuş :))

26 Mayıs 2009 Salı

Kaplumbağa ve Kitty
Evimizin son üyesi nimmy için arkadaş yaptım. Bir de daha önce patternini yayınlamış olduğum Hello Kityy'nin mavi elbiseli versiyonu çıktı meydana :)
pimp myspace profile

pimp myspace profile

24 Mayıs 2009 Pazar

Amigurumi Yunus Balığı
En son amigurumi çalışmam, önümüzdeki günlerde patternini de ekleyeceğim.

myspace layouts

myspace layouts

20 Mayıs 2009 Çarşamba

Küçük bir Kaçamak

Eşimle son 4 günümüzü Saros'ta geçirdik. Deniz altını keşfe çıktık ve hiç görmediğim deniz canlılarını görme fırsatım oldu. Balığımız Cevriye'den sonra evimize yeni bir birey katıldı, kaplumbağamız Nimmy. Not: deniz yıldızını suya geri bıraktık, zarar vermedik.

8 Mayıs 2009 Cuma

Üzümlü Kurabiye
Kurabiyeler pişer pişmez tükendiği için anca bunların resmini çekebildim:). Oldukça lezzetli kurabiyeler olduklarını söyleyebilirim.


myspace layout codes

myspace layout


Malzemeler:

200 gr un,
1 adet yumurta,
2 çay kaşığı mahlep,
1 çay kaşığı kabartma tozu,
1 çay kaşığı karbonat,
60gr eritilmiş margarin, en hafif margarini kullanmanızı tavsiye ederim,
60gr (çeyrek su bardağı) toz şeker,
yaklaşık bir su bardağı kadar kuru üzüm

Un,kabartma tozu,mahlep ve karbonatı eleyerek bir kapta karıştırın. Üzerine eritilmiş margarini ekleyerek yoğurun. Daha sonra şeker ve yumurtayı ekleyerek yoğurun ve üzümleri ilave edin. Kulak memesi kıvamında, hatta biraz daha yumuşak ama yapışmayan bir hamur hazırlayın. Fındık iriliğinde parçalar koparak yuvarlayarak yağlanmış fırın tepsisine dizin. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 160 derecede 15 dakika pişirin. Kurabiyeler oldukça kabaracağı için tepsiye biraz aralıklı yerleştirin.
Not: Fırın ısısı ve pişme süresi fırından fırına değişeceği için kek pişirdiğiniz sıcaklıktan belki 20 derece fazlası ideal olabilir.free myspace layouts

free myspace layoutsŞimdiden tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Pazar günü ALES'ten sonra daha rahat olacağım sanırım.

İyi Tatiller

Kalpler


Bu kalpleri ben bardak altlığı olarak kullanıyorum, annem tutacak olarak kullanıyor. Hem şirin bardak altlıklarına sahip oluyoruz, hem artık yünlerimizi değerlendirmiş oluyoruz. Yapılışı ise çok basit, her sıranın sonunda örneği çevirmek için bir zincir çekerek diğer sıraya geçiyoruz.

3 zincir çekiyoruz + 1 zincir çevirmek için

1.adım: 3 zincirin her birinin üzerine 1'er sık iğne yapıyoruz, dönmek için 1 zincir çekiyoruz. (toplam 3 sık iğne, 1 zincir)

2.adım: ilk sık iğnenin üzerine 2 sık iğne yapıyoruz ( arttırıyoruz), 2.sık iğnenin üzerine bir sık iğne ve sonuncu sık iğnenin üzerinde de 2 sık iğne yapıyoruz, 1 zincir çekiyoruz. (toplam 5 sık iğne ve bir zincir)

3.adım: İlk sık iğnenin üzerine 2 sık iğne yapıyoruz, sonuncu sık iğneye gelene kadar her bir sık iğneye 1 sık iğne çekiyoruz, sonuncu sık iğnenin üzerine 2 sık iğne yapıp bir zincir çekiyoruz. (7 sık iğne)-> ilk ve son sık iğneleri arttırdık gerisine her bir sık iğneye sık iğne gelecek şekilde ördük)

4.adım: 3. adımın aynısını tekrar ederek 11 sık iğne elde ediyoruz. (11 sık iğne)

5.adım: her bir sık iğnenin üzerine bir sık iğne çekip, 1 zincir dönüş için çekiyoruz (11 sık iğne)

6.adım: bir baştan bir sondan arttırarak aynı şekilde 13 sık iğne elde ediyoruz, dönüş için 1 zincir çekiyoruz (13 sık iğne)

7.adım: Aynı şekilde 15 sık iğne elde ediyor, 1 zincir çekip bir sonraki adıma geçiyoruz (15 sık iğne)

8.adım: 7.adım tekrarlıyoruz, 17 sık iğne + 1 zincir çekiyoruz

9.adım: tekrar 17 sık iğne+ 1 zincir

10.adım: 19 sık iğneye çıkarıyoruz ve 1 zincir çekiyoruz

11. adım: 3 kez 19 sık iğne örüyoruz

12.adım: 9 sık iğne örüyoruz, bir zincir çekip dönüyoruz

13.adım: ilk iki sık iğneyi bir sık iğneye düşürüyoruz, 8 sc

14.adım: baştan ve sondan birer sık iğne azaltıyoruz, 6 sık iğne

15.adım: 4 sık iğneye düşürüyoruz

16. adım:2 sık iğneye düşürüyoruz. Kalbin bir tepeciğini yapımış oluyoruz diğer tepeyi de aynı şekilde örüp, birleşme yerinde 3 sık iğne yapıyoruz. Daha sonra kenarlarına süsleme yapabilir yada o şekilde bırakabilirsiniz.zwani.com myspace graphic comments
Cartoon Graphic Comments

7 Mayıs 2009 Perşembe

İşte uyuyan bebek

5 Mayıs 2009 Salı

Çilekli Hello Kitty / Strawberry Kitty


Bu Hello Kitty'nin de yaratıcısı sevgili Armina . En kısa zamanda (ALES'ten hemen sonra), tarifini sizlerle paylaşacağım.

Template by:
Free Blog Templates